ČO JE LÁSKA? KDE ZAČÍNA A KDE JU NÁJSŤ?

16.08.2018

LÁSKA, je to snáď zázračné slovo, alebo nejaká entita? Asi každý z nás už strávil hodiny svojho života v debate o nej. Každý ju čaká, že k nemu príde. Ale ako to vyzerá, keď príde a  ako sa to prejaví, keď odkiaľsi príde? Uvedomujete si koľko od lásky očakávate? Koľko manželstiev bolo v ilúzií lásky uzatvorených? A koľko z nich skončilo u právnikov a na súdoch? Koľko detí vyrastá v neuplných rodinách, kôli nenaplnenej láske? Koľkí odborníci sa tomuto tématu venujú? Koľko stromov muselo padnúť aby sa napísalo nespočetné množstvo takej aj takej literatúry. Koľko filmov o láske bolo natočených? Na slove láska, postavili mnohí miliardové impéria, či už je to filmový, knižný, náboženský alebo medicínsko – psychologický odbor. No a výsledok? 

MOŽNO JE LÁSKA IBA JEDNO VEĽKÉ NEDOROZUMENIE! Ako je možné, že s láskou je spojené toľké trápenie?  Pre niekoho je láska doživotný záväzok a pre iného dobrodružstvo na jednu noc. Jedno je však isté! 

Ak chcete prijímať alebo rozdávať slová o láske, musíte začať úplne sami od seba. Ak chcete sami rozhodovať o svojom šťastí, musíte sami poznať riziká ktoré so sebou prinášajú sľuby a romantické predstavy. 

Skúste si na chvíľku zavrieť oči a predstavte si seba z vonka a z vnútra. Aký máte pocit? Dostávate sa pri tejto predstave do stavu vášne, blaženosti a radosti? Ste spokojný sám so sebou? A prečo sa pýtam? 

Pretože toto je asi ten najjednoduchší recept na splnenie túžby po láske v tom, že sa jednoducho musíme najskôr naučiť milovať sami seba. Môžete ľubiť niekoho iného, keď nemáte radi ani sami sebe? Inak povedané, ak máte výhrady voči vám samým, tak asi aký budete voči iným? Ste naučený hľadať nedostatky, nie obhaľovať a rozvíjať svoje  silné stránky. 

Láska je jednoducho povedané AKCEPTÁCIA všetkých a všetkého v našich životoch. Je to jednoducho uvedomenie a pochopenie vlastnej podstaty. Ak ju nájdete u seba, hravo ju nájdete vo všetkom okolo vás. Už chápete? Ak chcete byť v živote šťastný, nehľadajte nejakú ilúziu z médií ale skutočný cit vo vás samých. 

Veď je známe pár vecí, ktoré by ste od lásky očakávať nemali:

Neočakávajte, že vás bude nejaký partner, alebo partnerka aj po roku milovať stále rovnako, pretože nič v živote nie je isté, najmä trvalosť vzťahov.

Neočakávajte, že vám niekto dokáže vynahradiť lásku, ktorú sám voči sebe ani nepoznáte.

Neočakávajte, že vám láska vyrieši manželské problémy. Žiaden problém nie je vyriešený, pokiaľ si ho v sebe nevyriešite vy sami. 

Neočakávajte, že vaša potreba sexuálneho uspokojenia vás urobí šťastnejšími, keď si nahovoríte, že  by to za každú cenu malo byť spojené s láskou.

Neočakávajte, že by láska by mala mať niečo spoločné s vernosťou. Vernosť je len beznádejný pokus fixovať lásku na večné veky iba na jednu osobu.

Možno mnohí z vás budú namietať to, čo som tu napísal. Ale pamätajte, ste iba to čomu veríte, že ste! Niekto vám tieto programové názory dal do podvedomia a práve preto si razíte cestu dúfania v lásku ktorá príde, pričom väčšiu časť života prežijete v strádaní, smútku a nakoniec v chorobe. A pri tom nič, akékoľvek množstvo sklamaní, vám nezabráni stále dúfať a stále sa znova prípadne aj sklamať. Je to len uzavretý kruh tápania.

A na koniec? Ak chcete lásku poznať a prežívať, cesta k nej sa začína láskou k sebe samému. Všetko, čo vám vadí na sebe a na druhých si stačí jednoducho emočne uvedomiť a jednoducho zo svojho podvedomia vyčistiť. Veď život je hlavne cesta o poznaní svojich vlastných obmedzení, ktoré touto cestou môžte úplne jednoducho spoznať.

S úctou k životnému poznaniu

Tibor Michalko

www.30dnikslobode.sk